İtalyan işi teşvik sorunu çözer mi?

GÜLDEN ÇOKTAN/İSTANBUL- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, yer tahsis edilip, vergi avantajı ve ödenek sağlanacak bakım şirketlerince sokak hayvanlarının bakımlarının üstlenilmesi ve bu şirketlerin STK’lar tarafından denetlenebilmesi önerisinde bulundu. Bazı hayvan hakları savunucularının yaklaşımı şöyle:

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu: “Tüm hayvanların böylesi merkezlerde toplanması doğru değil ama agresyon gösteren, çeteleşen ve çok yoğun olan gruplarda seyreltme anlamında böyle yaşam alanları kurulmalı. Bu yaşam alanları mutlak suretle STK’lar ile yürütülmeli. Devlet ise sıkı bir şekilde denetleyecek. 20 yıldır belediyelerin görevlerini yerine getiremedikleri, yasaya uyamadıkları bir ortam söz konusu. Uyutma ilacının maliyeti 3 bin TL. Senin kısırlaştırman 550 TL.”

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu Sözcüsü Elif Ertürk: “2004’te çıkan kanuna göre belediyelerin, kısırlaştırma merkezleri kurma zorunluluğu vardı. Burada hayvanlar kısırlaştırılıp alındığı yere bırakılacaktı. Süreç böyle işleseydi yasaya uyulsaydı bugün bunlar yaşanıyor olmaz. Türkiye’de 1300’ten fazla belediye var. Sadece 230’unda bakımevi var. Birçok belediyenin bakımevi bile yok. Barınak adı altında köpeklerin toplanıp hapsedilmesine karşıyız.”

Yaşamdan Yana Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Engin: “Köpeklerin canavarlaştırılarak hedef haline getirilmesi anlamsız. Köpeklerin yeri sokaklar. Hayvanlar bakım merkezlerine gönderilirse daha fazla acı çekecek.”

‘ÖNCELİĞİMİZ KORUMAK’

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, basın mensuplarının sahipsiz sokak köpeklerine ilişkin yasa taslağı hakkındaki sorularını cevapladı. Hayvanları Koruma Kanunu çıkaran bir iktidar olduklarını söyleyen Tunç, “Hayvanları koruma noktasında kararlılığımızı sürdürüyoruz” dedi. –İHA

‘ORTADA KESİN BİR ŞEY YOK’

AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, sokak köpeklerinin uyutulması konusuna ilişkin, “Tarım Komisyonunda birçok partinin temsilcisi var, orada da konuşulacak. Çalışmalarımı vereceğim. Ortada henüz kesin bir şey yok” dedi. –İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir