2014’te kaybolan Malezya uçağının uydu görüntüleri ortaya çıktı! İşte böyle haritadan silindi

8 Mart 2014’te Malezya Havayolları’nın 370 sefer sayılı uçuşu, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan Pekin’e doğru giderken planlanan yolundan saparak Malay Yarımadası boyunca batıya döndü.

Boeing 777 tipi uçak, 15 ülkeden 239 kişiyi taşıyordu. Uçağın radar bağlantısının kesilmesinin ardından birkaç saat boyunca rotasından saptığı ve güneye doğru uçtuğu düşünülüyor.

Bazı yetkililer uçağın yakıtı bittikten sonra Hint Okyanusu’na çakıldığına inanıyor ancak yıllar süren kapsamlı arama çabaları hiçbir yanıt vermedi.

Ne herhangi bir kurban ne de uçak bulunabildi.

YENİ BİR ARAMA OPERASYONU

Uçağın rotadan çıkmasının nedeni ve bugünkü tam konumu, tüm zamanların en büyük havacılık gizemlerinden biri olmaya devam ediyor.

Bu haftanın başında yetkililer, uçağı bulmak için yeni bir arama operasyonunun başlatılabileceğini ileri sürdü.

HAVADAN VE DENİZDEN ARAMA ÇALIŞMALARI

Aramanın ilk aşaması 52 gün sürdü ve 334 arama uçuşu ile havadan gerçekleştirildi.

Ocak 2017’de Avustralya, Malezya ve Çin hükümetleri, Hint Okyanusu tabanının 46 bin 000 mil kareden fazlasını taradıktan sonra uçağın su altında arama çalışmalarını resmen iptal etti. Bu çaba 150 milyon dolara mal oldu.

ARAMALAR TEKRAR BAŞLAYACAK

Ocean Infinity’nin CEO’su Oliver Plunkett, yaptığı açıklamada şirketin önceki çabalarından hiçbir yanıt alınamamasından yaklaşık altı yıl sonra artık yeniden arama yapabilecek konumda olduğunu söyledi.

Arama alanını başarı elde edilebilecek bir alana daraltarak verileri analiz etmeye devam etmek için çalışmalar yeniden başlatılacak.

UÇAĞIN UYDU GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

2014’te gizemli bir şekilde kaybolan uçağın havada nasıl yok olduğu uydudan böyle görüntülendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir